Main Menu

سرطان تیروئید
28
بهمن

سرطان تیروئید

منتشر شده در مجموعه مقالات کلینیک
توسط-کلینیک روشنا

سرطان تیروئید

غده تیروئید در جلوی  گردن واقع شده و از دو بخش تشکیل شده و  اندازه ی حدود یک سکه دارد که از روی پوست قابل تشخیص نیست.

وقتی سلولهای سالم دچار اختلال شود چرخه رشد و تکثیر آنها تغییر کرده و باعث ایجاد توده می شوند که این توده ها در بیش از ۹۰% موارد خوش خیم هستند ولی گاهی بدخیم (سرطان)می شوند.موارد خوش خیم کشنده نیستند، به بافتهای مجاور حمله نمی کنند و معمولا نیاز ب برداشتشان نیست ولی بذخیم ها گاهی کشنده هستند و به بافت های دیگر نیز می روند و اغلب باید برداشته شود که گاهی نیز ممکن است قابل برگشت باشند.

این سرطان جز سرطانهای با  شیوع متوسط است و در افراد جوان و میانسال بیشتر شیوع دارد و در خانمها بیشتر دیده می شودو از هر ده هزار نفر یک نف مبتلا می شود.

سرطان تیروئید چند نوع دارد به نامهای پاپیلاری و فولیکولار، مدولاری وآناپلاستیک که نوع فولیکولار و پاپیلاری شیوع بیشتری دارد.

سرطان تیروئید

علائم سرطان تیروئید:

-وجود یک گره یا ورم در گردن که اولین نشانه بارز آن است

-درد در ناحیه گردن و گوشها

-سرفه های مکرر

-خشن شدن صدا

-اشکال در تنفس و خس خس

-اشکال در بلع

-ورم غدد لنفاوی

مشخصه بارز سلولهای سرطانی در مقایسه با سلولهای دیگر قدرت جذب بالای ید توسط این سلولهاست که سلولهای طبیعی این توانایی را ندارند.

علت ایجاد سرطان تیروئید:

علت این سرطان مانند بسیاری از سرطان ها بطور دقیق معلوم نیست ولی مانند سایر سرطانها تغییر و جهش در ژن می تواند باعث بروز ین سرطان شود.افزایش سن می ائتند خطر ابتلا را زیاد کند.علت دیگر می تواند قرار گرفتن زیاد فرد در معرض تشعشعات باشد.همچنین وجود سابقه خانوادگی در ابتلا می تواند نقش داشته باشد.