Main Menu

نقش ورزش در پیشگیری از سرطان
30
بهمن

نقش ورزش در پیشگیری از سرطان

منتشر شده در مجموعه مقالات عمومی سرطان و اخبار
توسط-کلینیک روشنا

نقش ورزش در پیشگیری از سرطان

ورزش نقش بسزایی در پیشگیری از آن نقش دارد سرطان است.امروزه با صنعتی شدن هرچه بیشتر جوامع و کاهش تحرک بدنی افراد، میزان ابتلا و خطر ابتلا رو به گسترش است.

سرطان در جوامع گسترش یافته دومین عامل مرگ  میر و در  کشورهای درحال توسعه سومین عامل مرگ و میر است به طوریکه سالیانه ۳۰هزار نفر در سرطان جان خود را از دست می دهند. همچنین تحقیقات نشان داده افراد مبتلا به سرطان که در طی دوره درمانشان ورزش می کنند، مشکلات دوره سرطان را راحت تر می گذرانند.

از  سرطانهای شایعی که مشخص شده ورزش نقش مهمی در  پیشگیری از آنها دارد سرطان روده بزرگ و سرطان پستان است.

سرطان در طی زمان و با تغییرات آرام سلولی به وجود می آید که ورزش مداوم به روشهای متفاوتی می تواند از بروز آن جلوگیری کند:

۱-کاهش استرس: استرس یکی از عوامل کمک کننده به ایجاد سرطان است که با ورزش انرژی فرد تخلیه می شود و از احتمال بروز آن می کاهد.همچنین در طی ورزش تغییرات هورمونی به وجود می اید که درخلق و خوی فرد و کاهش استرس موثر است.

۲-بهبود وضعیت سیستم ایمنی: با افزایش سن و ورود به دوران پیری سیستم ایمنی بدن کاهش می یابد. و شخص را در معرض ابتلا به بسیاری از بیماریها از جمله سرطان قرار می دهد.که ورزش از طریق افزایش قدرن سیستم ایمنی می تواند خط ابتلا را کاهش دهد.

نقش ورزش در پیشگیری از سرطان

۳- نقش در افزایش تحرک روده و کولون: تحقیقات نشان داده ورزش خطر ابتلا به سرطان کولون را تا ۵۰% کاهش می دهد.

۴-کاهش افسردگی: امروزه یکی از عوامل شناخته شده در ایجاد سرطان افسردگی می باشد. با انجام ورزش فرد وضعیت روحی مناسب پیدا می کند که این امر موجب کاهش بروز افسردگی و در نتیجه کاهش بروز سرطان می شود.

۵-ورزش باعث ایجاد شیوه درست زندگی می شود:افرای که ورزش می کنند برنامه غدایی مناسب تری را رعایت می کنند همچنین افراد ورزشکار معمولا کمتر سیگار می کشند و نسبت به سایر افراد کمتر الکل مصرف می کنند.همانطور که می دانید دخانیات و الکل از مواد مهم در ایجاد سرطان می باشند.هچنین غذاهای پرچرب خطر ابتلا به سرطان سینه و کولون را افزایش می دهند.

۶-ایجاد توانمندی و قدرت بازسازی در بدن: ورزش به میزان موثری در بازسازی منابع بدن نقش دارد

۷-جلوگیری از چاقی: افراد چاق بدنشان به انسولین مقاوم می شود و باعث افزایش میزان ان در خون می شود که منجر به افزایش فاکتور شبه انسولین در خون می شود که این افزایش سبب تحریک مخاط روده می شود. تکثیر بیش از حد مخاط روده ای منجر به ایجاد سرطان روده می شود.همچنین چاقی ارتباط مستقیم در ایجاد سرطان رحم دارد.

۸-کاهش ابتلا به سرطان پروستات:در تحقیقاتی که انجام شد نشان داده ۷۰% از آقایانی که سن بیش از ۶۰ سال دارند و حداقل هفته ای سه ساعت ورزش می کنند کمتر مبتلا به سرطان پروستات می شوند و حتی کسانی که مبتلا شده اند میزان مرگ و میرشان کاهش یافته.

ورزش همچنین از طریق بازسازی بافت های فرسوده و کاهش عوارض داروها باعث کاهش احتمال ایجاد سرطان در فرد می شود.