Main Menu

باورها و افکار غلط درباره سرطان
30
بهمن

باورها و افکار غلط درباره سرطان

منتشر شده در مجموعه مقالات عمومی سرطان و اخبار
توسط-کلینیک روشنا

باورها و افکار غلط درباره سرطان

در سرطان سلولهای یک ناحیه به طور غیر عادی رشد می کنند و ایجاد توده می کنند که این توده می تواند از طریق خون و لنف به نواحی دیگر بدن منتقل شود و در سراسر بدن گشترش یابد.البته در برخی سرطان ها از جمله سرطان خون هیچ توده ای ایجاد نمی شود.درباره سرطان افکار مختلفی وجود دارد که برخی درست است و برخی غلط که در اینجا به ارخی افکار غلط که بعضی افراد نسبت به سرطان دارند می پردازیم:

۱-درمان همه سرطان ها مثل هم است: بیشتر افراد فکر می کنند که برای همه سرطانها درمان یک جور وجود دارد در صورتی که راههای درمانی سرطان بیش از صد نوع است که در هر سرطان بسته به شناخت علم پزشکی نسبت به ان سرطان و میزان پیشرفت سرطان در فرد و احتیاجات و شرایط بیمار راه درمان مس تواند متفاوت باشد.برخی سرطانها مثل سرطان سینه به خوبی شناخته شده اند ولی هنوزبرخی سرطان ها آن جور که باید شناخته نشده اند پس درمان آنها مشکل تر است مثل سرطان معده

۲- سرطان علاجی ندارد: بسیاری از بیماریها در گذشته هیچ درمانی نداشتند ولی کم کم با یشرفت علم راه درمان بسیاری از آنها مثل راه درمان برخی سرطان ها کشف شد.تا به حال بسیاری از بیماران سرطانی درمان شده اند.درمان کامل هنگامی است که فرد بعد از درمان و پنج سال بعد از ان هیچ علامتی از سرطان نداشته باشد.برخی سرطان ها مثل سرطنان پوست با برداشت تومور قابل درمان اند.باید توجه داشت که حتی اگر سرطان قابل درمان نبشد نباید فرد را نا امید کرد.

۳-هرتوده ای سرطانی است: برخی افراد فکر می کنند هر توده و هر حالت غیر عادی سلولی یعنی وجود سرطان. در صورتی که ممکن است یک غده ساده باشد که با عمل جراحی برداشته شود یا یک تومور خوش خیم باشد که به هیچ وجه نگران کننده نیست و فرد باید آزمایشات متوالی و چکاپ انجام دهد.

۴-شیرین کننده ها و طعم دهنده ها سرطان زاهستند: در گذشته و حتی امروزه برخی افراد تصور می کنند هر نوع شیرین کننده ای سرطان زاست. در صورتیکه در یک تحقیق که در سال ۱۹۶۹   بر روی موش ها انجام گرفت و هرروز میزان ۸۰۰ قوطی لیموناد به آنها داده شد مشخص شد که میزان متعادل شیرین کننده ها سرطن زا نیست و زمانی سرطان زاست که مقدار آنها بسیار زیاد باشد.

۵-جراحی باعث گسترش سرطان می شود: در گذشته به دلیل وجود راههای ساده و ابتدایی درمانی پزشکان نمی تواندد به طور کامل توده سرطانی را بردارند و باعث می شد سرطان به سایر نقاط رشد کند ولی امروزه با وجود دستگاههای کامل تر تمام مسیرهای توده  ای شناسایی شده و می تواند به طور کامل درمان شود.

۶-فقط سرطان سینه در زنان وجود دارد: سرطان سینه در زنان صد برابر مردان به وجود می آید ولی این سرطان در مردان نیز احتمال ابتلا وجود دارد. مطالعات نشان می دهد در امریکا ۲۰۰۰ مرد سالیانه به سرطان سینه مبتلا می شوند.

تحقیقات نشان داده نگرش و افکار مثبت در افراد نقش مهم در بهبود فرد دارد.روحیه قوی باعث می شود فرد پاسخ بهتری به درمان دهد و فرد روحیه بهتری برای مقابله با سزطان داشته باشد. همچنین به گزارش سرویس بهداشت ودرمان ، طی تحقیقات انجن شده در آمریکا هنر و فعالیت های هنری نقش بسزایی در كاهش  درد، خستگي، افسردگي، عصبانيت، بي ميلي، تنگي نفس و .. دارد.