Main Menu

ارتباط تغذیه و سرطان
30
بهمن

ارتباط تغذیه و سرطان

منتشر شده در مجموعه مقالات عمومی سرطان و اخبار
توسط-کلینیک روشنا

ارتباط تغذیه و سرطان

برای اینکه انسان از بیماری ها دور شود و دارای یک زندگی سالم باشد باید علاوه بر ورزش و تحرک،تغذیه سالم نیز داشته باشد . بسیاری از بیماری ها در صورت عدم توجه به نحوه خوردن  غذا و استفاده از غذاهای مفید بوجود می آیند . به گفته محققان بیش از یک سوم سرطان ها از عادت بد غذایی انسان بوجود می آید . بطور کلی عواملی چون مصرف چربی های زیاد و غذا های پرکالری مصرف مشروبات الکلی و مصرف دخانیات احتمال بروز سرطان را افزایش داده در حالی که مصرف موادی چون سبزیجات سالم و میوه های تازه احتمال بروز این نوع بیماری ها را کاهش می دهند، در نتیجه تغذیه از چندین جهت با سرطان ارتباط دارد، تغذیه با کالری بالا زمینه سرطان را فراهم می‌آورد. محققان دریافتند که چاقی و اضافه وزن باعث بوجود آمدن سرطان در بدن می شود مانند سرطان پستان ، رحم ، مری و روده بزرگ.

تغذیه و سرطان

باید برای جلوگیری از بروز سرطان رژیم غذایی مناسب را رعایت کرد ، استفاده کمتر از مواد غذایی مانند  آب نبات ، بیسکوبیت ، شربت ها  ، کیک و بخصوص غذاهای سرخ کردنی و چربی ها به معنای کلی باید از مواد غذایی پر کالری کمتر استفاده شود .

علاوه بر استفاده مواد غذایی مناسب و کم کالری باید نحوه درست کردن غذا نیز صحیح باشد. بطور مثال سوزانده شدن و یا ذغال شدگی گوشت مواد سرطان زا تولید میکند و همچنین اگر گوشت را به صورت کبابی درست می کنید به هیچ وجه نگذارید سوخته شود و یا حرارت بالایی بگیرد.

سعی کنید از غذاهای که دارای فیبر زیادی هستند استفاده کنید. استفاده از این نوع مواد غذایی برای محافظت از بدن در برابر سرطان ها بخصوص سرطان دستگاه گوارش توصیه می شود . از انواع این نوع مواد غذایی میتوان به میوه جات ، سبزیجات، نخود سبز، آجیل، عدس اشاره کرد.