Main Menu

تکنیک های نوین رادیوتراپی
29
بهمن

تکنیک های نوین رادیوتراپی

منتشر شده در مجموعه ویژگی های مرکز سرطان روشنا
توسط-کلینیک روشنا

تکنیک های نوین رادیوتراپی
 با توجه به اینکه شیوع تومورهای بدخیم سرطانی در کشور رو به افزایش می باشد نیاز به پرتودرمانی به عنوان یک روش کارآمد و بسیار موثر در درمان 60 تا 70 درصد این بیماران جایگاه ویژه ای پیدا کرده است تا نیاز به مراکز تخصصی در این زمینه بیش از پیش احساس گردد.
کلینیک رادیوتراپی انکولوژی روشنا شامل بخشهای پرتودرمانی، شیمی درمانی و در آینده تصویربرداری، آزمایشگاهی، اورولوژی و گوارش در صدد است تا کلیه نیازهای تخصصی را جهت تسهیل در امر درمان سرطان در محیطی آرام و دلنشین و با کادری مجرب و آموزش دیده فراهم آورد .

 بخش پرتو درمانی روشنا با فراهم آوردن آخرین امکانات مورد نیاز جهت انجام انواع روشهای پرتو درمانی پیشرفته مانند 3CRT ، TSET،IMRT ، IGRT و نیز قابلیت انجام تکنیک VMAT مرکزی منحصر به فرد در کشور بوده که آخرین روشهای درمانی روز دنیا را در دسترس بیماران کشورمان قرار می دهد تا این بیماران بتوانند به بهترین نحو ممکن و با بیشترین دقت در داخل کشور عزیزمان ایران درمان شده و نیازی به ارجاع به خارج از کشور نداشته باشند.

3DCRT( پرتودرمانی تطبیقی سه بعدی ):
یک روش درمانی پایه در بحث پرتودرمانی بوده که کلیه مراحل طراحی درمان و بارگذاری آن با کمک تصاویر سه بعدی و سیستم های طراحی درمان کارآمد در این زمینه انجام می گیرد.

TSET (پرتودرمانی تمام بدن با بیم الکترونی ) :
مرکز پرتو درمانی روشنا جزو معدود مراکزی در کشور بوده که به سمت استفاده از این تکنیک با استفاده از دسته پرتوهای الکترونی جهت درمان تومورهای پوستی که ناحیه وسیعی از پوست بیماران را در بر می گیرد، حرکت نموده و در این زمینه از تجارب افراد مجرب و نیز کشورهای اروپایی استفاده نموده است .

IMRT( پرتو درمانی با شدت بهینه شده ) :
نقطه عطف روشهای پرتودرمانی جدید روش IMRT می باشد که در آن اصل درمان بر افزایش دوز تجویزی به بافت تومورال و حفظ حداکثری بافتهای سالم اطراف آن از آسیب ناشی از پرتو استوار می باشد .
مرکز پرتودرمانی روشنا با استفاده از امکانات منحصر به فرد شامل: شتاب دهنده خطیClinical-IX  ساخت شرکت واریان کشور آمریکا، سیستم های دوزیمتری مطلق و نسبی شرکتPTW، فانتوم های تایید صحت واگذاری دوز قبل از درمان، سیستم های Dosimetry Portal و نیز سیستم طراحی درمان (V136)Eclips پتانسیل های لازم را در جهت انجام روشهای درمانی نوین به عنوان مرکزی پیشرو در امر درمان فراهم آورده است .

VMAT(کمان درمانی باحجم بهینه شده ):
این روش درمانی جزو روشهای کاملا نوین در دنیا در بحث پرتودرمانی بوده که خوشبختانه سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری مرکز پرتودرمانی روشنا  قابلیت انجام این تکنیک را دارا می باشند .در این زمینه نیز مرکز پرتودرمانی روشنا با آخرین روشهای پرتودرمانی که امروزه در دنیا اجرا میگردد، هم گام می باشد .

IGRT (پرتودرمانی مبتنی بر تصویر) :
مرکز پرتودرمانی روشنا با توجه به دارا بودن سیستم تصویر برداری aSi_500 این توانایی را دارد که درمان مبتنی بر تصویربرداری همزمان را با بالاترین دقت ممکن فراهم آورد، به گونه ای که می توان با این روش دقت درمان را به بالاترین حد ممکن که لازمه یک درمان بهینه و با کیفیت می باشد، برسانیم .
-    علاوه بر امکانات سخت افزاری که جهت انجام روشهای درمانی نوین ضروری است .کادردرمانی این مرکز با شرکت در دوره های آموزشی پیشرفته در کشورهای صاحب سبک در این زمینه مانند سوئیس، آلمان و هندوستان تجارب و آموزشهای کافی را در این زمینه کسب کرده اند تا بتوانند خدمتی متفاوت و با حداکثر دقت را در اختیار بیماران سرطانی کشورمان ارائه نمایند .