Main Menu

نا باروری زنان می تواند نشانگر افزایش خطر ابتلا به سرطان
21
فروردين

 نا باروری زنان می تواند نشانگر افزایش خطر ابتلا به سرطان باشد :


📁 نتایج یک مطالعه جدید و بزرگ نشان می دهد که ناتوانی در بچه دار شدن نشانه ضعف بنیادی در سلامتی زنان است و خطر افزایش یافته مرگ پیش از  موعد را نشان می دهد.

📊 محققان دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا در این مطالعه وضعیت بیش از 78 هزار زن را برای 13 سال پیگیری کردند؛ 14 درصد از این زنان نابارور بودند.
محققان در آنالیزهای اولیه این بررسی متوجه شدند که خطر مرگ پیش از موعد در زنان نابارور 10 درصد بیشتر از زنانی است که توانایی باروری دارند و نیز احتمال مرگ ناشی از ابتلا به سرطان سینه در زنان نابارور 45 درصد بیشتر از زنان بارور است.

women infertility


📎 همچنین با وجود برابر بودن شیوع دیابت در زنان بارور و نابارور، خطر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری های مرتبط با غدد درون ریز از جمله دیابت و سرطان سینه در زنان نابارور بیشتر بود.

🚺 گرچه علت ارتباط ناباروری و مرگ و میر پیش از موعد مشخص نیست، اما این ارتباط شدید ناباروری با ابتلا به سرطان سینه به علاوه ارتباط ناباروری با افزایش 70 درصدی خطر مرگ ناشی از دیابت به شدت به اختلالات هورمونی اشاره دارند.

women infertility roshanaclinic


🗂 مطالعات قبلی بر ارتباط میان ابتلا به سرطان و درمان های هورمونی برای کمک به بارور شدن تاکید کرده اند.
اما با این وجود، این اولین مطالعه از لحاظ اندازه و ماهیت است که ارتباط میان مشکل زیربنایی توانایی باروری و مرگ و میر پیش از موعد را نشان می دهد.

سرطان و درمان سرطان: برخی سرطان ها (مخصوصا سرطان هایی که در ارگان های باروری اتفاق می افتد) اغلب تاثیر شدیدی بر قدرت باروری خانم دارد. تابش و شیمی درمانی نیز از جمله عوامل موثر بر ناباروری و نازایی زنان است.
    سایر شرایط: برخی شرایط مانند بلوغ دیررس و یا فقدان قاعدگی یا پریود نشدن ، بیماری سلیاک، دیابتی که تحت کنترل ضعیف قرار دارد و برخی بیماری های خودایمنی مانند لوپوس نیز می تواند بر قدرت باروری خانم تاثیر بگذارد و سبب ناباروری و نازایی در زنان شود. ناهنجاری های ژنتیکی نیز می تواند احتمال باروری را کاهش دهد.