Main Menu

از تازه ترین فناوری ایران برای درمان سرطان رونمایی شد

از تازه ترین فناوری ایران برای درمان سرطان رونمایی شد
درمان ارزان و با کیفیت برای بیماران سرطانی خاورمیانه
مدیران مرکز تشخیص و درمان سرطان روشنا و گروه گردشگری سلامت هریس در کنار گروهی از پزشکان و متخصصان حوزه سرطان از کشورهای عراق،افغانستان،ترکیه و آذربایجان آخرین توانمندی ایران در درمان سرطان را به نمایش گذاشتند.
در این نشست که مدیر امور بین الملل وزارت بهداشت عراق و ده ها نفر از روسای دانشگاه های علوم پزشکی از استان های مختلف عراق ،پزشکان متخصص بیمارستان های افغانستان و فعالان حوزه گردشگری سلامت از کشورهای منطقه حضور داشتند دکتر سید هادی مولانا،مدیر عامل مرکز تشخیص و درمان سرطان روشنا با ارائه گزارشی کامل از امکانات و توانمندی های کشورمان در درمان سرطان ایرانیان گفت:با وجود اینکه تحریم های دارویی آمریکا علیه کشورمان مشکلات فراوانی برای بیماران سرطانی به وجود آورده اما مرکز تشخیص و درمان سرطان با همراهی مرکز گردشگری سلامت هریس توانسته علاوه بر ارائه خدمات به بیماران سرطانی ایرانی زمینه ارتقا سطح درمان بیماران کشورهای همسایه و منطقه را نیز فراهم کند.
وی افزود: هدف مرکز روشنا و گروه هریس توسعه گردشگری سلامت در کشور از یک سو و افزایش کیفیت خدمت رسانی به بیماران سرطانی در ایران و جهان است.چرا که فناوری های درمان سرطان در ایران با کشورهای اروپایی برابری می کند و این مساله علاوه بر اینکه برای ایرانیان مفید است می تواند فرصتی برای بیماران کشورهای منطقه برای درمان بهتر و مطلوب تر باشد.
دکتر مولانا با اشاره به رونمایی از فناوری جدید درمان سرطان در مرکز روشنا اظهار کرد: این روش جدید درمانی دوز پینتینگ یا دوز نقطه‌ای نام دارد و بر اساس آن، نقاطی خاص از بافت سرطانی انتخاب شده و دوز پرتو درمانی در این نقاط افزایش می یابد، بدون این‌که به بافت‌های دیگر آسیبی برسد.
به گفته این متخصص رادیوانکولوژی این روش در خاورمیانه منحصر به فرد بوده و تنها در حدود 10 کشور اروپایی نمونه آن وجود دارد.
دکتر مولانا خاطرنشان کرد که در حال حاضر می توان از این شیوه جدید برای درمان بیماران مبتلا به سرطان پروستات، سرطان‌های حوزه زنان و سرطان سر و گردن استفاده کرد.
مدیرعامل مرکز تشخیص و درمان روشنا در پاسخ به آمادگی این مرکز برای درمان بیماران عرب،افغانستانی و ترک گفت:ایران در سال های اخیر خدمات گسترده درمانی به مردم کشورهای همسایه ارائه کرده و ما به عنوان پزشکان متخصص ایرانی آنان را دوست و برادر خود می دانیم و آماده ایم تا امکانات تخصصی و فوق مدرن موجود در ایران را در اختیار آنان قرار دهیم.
وی یادآور شد:متاسفانه دلالی در حوزه گردشگران سلامت بسیار زیاد است و دلال‌ها بیماران را به جایی می‌برند که پول بیشتر گیرشان آید، نه آنجایی که به نفع بیمار است، هدف ما این است که دست این دلال‌ها را تا آنجایی که ممکن است، کوتاه کنیم و بیمار با خیال راحت بیاید و در ایران درمان شود.
دکتر مولانا درباره هزینه های درمان سرطان در ایران تصریح کرد: با توجه به قیمت دلار در ایران هزینه های درمان برای کشورهای منطقه بسیار پایین تر از سایر نقاط دنیاست و بر اساس محاسبات انجام شده بیماران می توانند با هزینه بین 20 تا 50 درصد ارزان تر از پاکستان و هند و ترکیه در ایران به درمان سرطان خود بپردازند.
وی به طور مشخص به بیماران سرطان پروستات در جهان و منطقه قول داد که کیفیت درمان این سرطان در ایران کاملا منحصر به فرد و ویژه بوده و می تواند روند درمانی دقیق و کاملی داشته باشد.
دکتر حمیدرضا دهقان منشادی، عضو هیأت مدیره مرکز روشنا نیز در این نشست با اشاره به تجهیزات فنی موجود در مرکز روشنا گفت: مرکز روشنا مجهز به دو دستگاه "واریان" ساخت امریکاست، که یکی از مجهزترین دستگاه‌های رادیوتراپی در دنیا به شمار می رود.
وی افزود: این دستگاه‌ها این توانایی را به ما می‌دهد که بتوانیم بهترین درمان را برای بیماران ایرانی و غیرایرانی مهیا کنیم. هدف ما این است که بیماران کشورهای اطراف ایران نیز بتوانند از این تکنولوژی و توانمندی ما در ایران استفاده کنند، با این دستگاه می‌توان بهترین کارها را برای درمان بیمار سرطانی انجام داد.
دکتر دهقان در مورد دستگاه واریان تصریح کرد:این دستگاه آمریکایی برای ورود به ایران باید مجوز اف.دی.ای امریکا را می گرفت که پیش از روی کارآمدن ترامپ مجوز ها اخذ و وارد ایران شد و بعد از آن هم هرچند خیلی سخت، اما توانستیم نرم‌افزارها و امکانات به روز رسانی نرم افزارهای این دستگاه را دریافت کنیم.
به گفته دکتر دهقان پزشکان و تکنسین های ایرانی این دستگاه مراحل کاربری و استفاده از این دستگاه را در کشور سوئیس فرا گرفته اند.
وی خاطرنشان کرد که حتی مرکز روشنا در پی تفاهم با برخی کشورهای اروپایی است تا بیماران سرطانی در این کشورها که فاقد بیمه هستند را با یک سوم هزینه درمان در این کشورها، در ایران درمان نماید.
دکتر مقداد محمودی مدیر گروه گردشگری سلامت هریس نیز در این نشست با تاکید بر اینکه سهولت درمان بیماران یکی از بخش های مهم در درمان است اظهار کرد: چه بیماران ایرانی و چه بیماران کشورهای منطقه باید در حین درمان خود از آسایش و امنیت کامل برخوردار باشند و مجموعه هریس در این راستا تلاش کرده با کوتاه کردن دست واسطه ها و دلالان از روند درمان بیماران تمامی بیماران در حوزه های مختلف به ویژه سرطان ، روند درمان آنان را تسریع کند.
وی افزود:تکنولوژی موجود در مرکز درمان روشنا از بالاترین سطح کیفیت برخوردار است و بیماران ایرانی از این امکانات بهره مندند و ما تلاش کرده ایم که این امکانات در اختیار بیماران کشورهای دیگر از جمله عراق،افغانستان،آذربایجان،ترکمنستان،و کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار گیرد.
دکتر محمودی یادآور شد:هزینه های درمان در ایران برای بیماران منطقه ای بسیار ارزان است و هریس در تلاش است تا با دعوت از این بیماران به صورت مستقیم علاوه بر فراهم سازی شرایط درمان مطلوب و با کیفیت برای آنان زمینه آشنایی آنان با فرهنگ غنی و اصیل ایرانی و میهمان نوازی ایرانیان را نیز ایجاد کند تا بیماران کشورهای همسایه با سلامتی و خاطره ای خوش کشورمان را ترک کنند.
بر اساس این گزارش در این نشست که خبرنگاران رسانه های بین المللی و داخلی آن را به طور کامل پوشش دادند شرکت کنندگان از بخش های مختلف مرکز روشنا شامل بخش های شیمی درمانیفبخش فیزیک،بخش های پرتو درمانی و ... بازدید کرده و با حضور در یک نشست علمی کوتاه با روش نوین درمان سرطان در ایران به صورت عملیاتی آشنا شدند.