Main Menu

تکنیک های نوین رادیوتراپی
29
بهمن

تکنیک های نوین رادیوتراپی

منتشر شده در مجموعه ویژگی های مرکز سرطان روشنا
توسط-کلینیک روشنا

تکنیک های نوین رادیوتراپی
 با توجه به اینکه شیوع تومورهای بدخیم سرطانی در کشور رو به افزایش می باشد نیاز به پرتودرمانی به عنوان یک روش کارآمد و بسیار موثر در درمان 60 تا 70 درصد این بیماران جایگاه ویژه ای پیدا کرده است تا نیاز به مراکز تخصصی در این زمینه بیش از پیش احساس گردد.
کلینیک رادیوتراپی انکولوژی روشنا شامل بخشهای پرتودرمانی، شیمی درمانی و در آینده تصویربرداری، آزمایشگاهی، اورولوژی و گوارش در صدد است تا کلیه نیازهای تخصصی را جهت تسهیل در امر درمان سرطان در محیطی آرام و دلنشین و با کادری مجرب و آموزش دیده فراهم آورد .

 بخش پرتو درمانی روشنا با فراهم آوردن آخرین امکانات مورد نیاز جهت انجام انواع روشهای پرتو درمانی پیشرفته مانند 3CRT ، TSET،IMRT ، IGRT و نیز قابلیت انجام تکنیک VMAT مرکزی منحصر به فرد در کشور بوده که آخرین روشهای درمانی روز دنیا را در دسترس بیماران کشورمان قرار می دهد تا این بیماران بتوانند به بهترین نحو ممکن و با بیشترین دقت در داخل کشور عزیزمان ایران درمان شده و نیازی به ارجاع به خارج از کشور نداشته باشند.

3DCRT( پرتودرمانی تطبیقی سه بعدی ):
یک روش درمانی پایه در بحث پرتودرمانی بوده که کلیه مراحل طراحی درمان و بارگذاری آن با کمک تصاویر سه بعدی و سیستم های طراحی درمان کارآمد در این زمینه انجام می گیرد.

TSET (پرتودرمانی تمام بدن با بیم الکترونی ) :
مرکز پرتو درمانی روشنا جزو معدود مراکزی در کشور بوده که به سمت استفاده از این تکنیک با استفاده از دسته پرتوهای الکترونی جهت درمان تومورهای پوستی که ناحیه وسیعی از پوست بیماران را در بر می گیرد، حرکت نموده و در این زمینه از تجارب افراد مجرب و نیز کشورهای اروپایی استفاده نموده است .

IMRT( پرتو درمانی با شدت بهینه شده ) :
نقطه عطف روشهای پرتودرمانی جدید روش IMRT می باشد که در آن اصل درمان بر افزایش دوز تجویزی به بافت تومورال و حفظ حداکثری بافتهای سالم اطراف آن از آسیب ناشی از پرتو استوار می باشد .
مرکز پرتودرمانی روشنا با استفاده از امکانات منحصر به فرد شامل: شتاب دهنده خطیClinical-IX  ساخت شرکت واریان کشور آمریکا، سیستم های دوزیمتری مطلق و نسبی شرکتPTW، فانتوم های تایید صحت واگذاری دوز قبل از درمان، سیستم های Dosimetry Portal و نیز سیستم طراحی درمان (V136)Eclips پتانسیل های لازم را در جهت انجام روشهای درمانی نوین به عنوان مرکزی پیشرو در امر درمان فراهم آورده است .

VMAT(کمان درمانی باحجم بهینه شده ):
این روش درمانی جزو روشهای کاملا نوین در دنیا در بحث پرتودرمانی بوده که خوشبختانه سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری مرکز پرتودرمانی روشنا  قابلیت انجام این تکنیک را دارا می باشند .در این زمینه نیز مرکز پرتودرمانی روشنا با آخرین روشهای پرتودرمانی که امروزه در دنیا اجرا میگردد، هم گام می باشد .

IGRT (پرتودرمانی مبتنی بر تصویر) :
مرکز پرتودرمانی روشنا با توجه به دارا بودن سیستم تصویر برداری aSi_500 این توانایی را دارد که درمان مبتنی بر تصویربرداری همزمان را با بالاترین دقت ممکن فراهم آورد، به گونه ای که می توان با این روش دقت درمان را به بالاترین حد ممکن که لازمه یک درمان بهینه و با کیفیت می باشد، برسانیم .
-    علاوه بر امکانات سخت افزاری که جهت انجام روشهای درمانی نوین ضروری است .کادردرمانی این مرکز با شرکت در دوره های آموزشی پیشرفته در کشورهای صاحب سبک در این زمینه مانند سوئیس، آلمان و هندوستان تجارب و آموزشهای کافی را در این زمینه کسب کرده اند تا بتوانند خدمتی متفاوت و با حداکثر دقت را در اختیار بیماران سرطانی کشورمان ارائه نمایند .    

17
بهمن

ویژگی های بخش پرتو درمانی مرکز سرطان روشنا

پرتودرمانی یکی از روشهای کاربردی در زمینه درمان انواع سرطانها می باشد. تجهیزات، امکانات و نیروی انسانی مجرب و کارآزموده از اصول اساسی در جهت اثربخشی هرچه بیشتر این روش درمانی به حساب می آیند. مرکز پرتودرمانی روشنا در اردیبشت 1396 با انگیزه و هدف ارایه بالاترین خدمات و کیفیت درمانی فعالیت خود را آغاز نمود. این مرکز مجهز به دو شتاب دهنده ی پیشرفته نسلC   از شرکت واریان، نرم افزار طراحی درمان ECLIPS، سیستم دوزیمتری نسبی و مطلق PTW و فانتوم دوزیمتری تایید قبل از درمانDELta4(SCANDIDOS) می باشد. در مرکز پرتودرمانی روشنا، تمامی امکانات لازم جهت ارایه انواع روشهای پرتودرمانی  شامل روش های IMRT,IGRT,TSET,3DCRTو VMATفراهم شده است. ویژگی ها و خصوصیات شتاب دهنده و سیستم طراحی درمان این مرکز در ادامه با جزئیات معرفی خواهد.

شتاب دهنده CLINACIX
-    شتاب دهنده High Energy  مدل IX ساخت شرکت VARIAN کشور آمریکا از نسل C شتاب دهنده ها می باشد که دارای دو انرژی فوتون 6MV و 18MV و پنج انرژی الکترون 6Mev,9Mev,12Mev,16,Mev, 20Mev می باشد که قابلیت درمان انواع تومورهای سطحی و عمقی را فراهم آورده است
-    شتاب دهنده IXمجهز به سیستم کولیماتور چندبرگی(Multi Leaf Collimator( milinium120))  می باشد. لیف های مرکزی دارای دقت نیم سانتیمتری بوده و قابلیت ایجاد انواع فیلد درمانی با شکل های مختلف و با دقت بالا را فراهم می آورد.

-    شتاب دهنده   IX دارای سیستم تصویربرداری پورتال( EPID) از نوع  a-Si 500  بوده که قابلیت انجام تصویربرداری قبل از درمان، در حین درمان و بعد از درمان را جهت پرتودرمانی مبتنی بر تصویربرداری(تکنیک IGRT) را فراهم می آورد این قابلیت باعث افزایش کیفیت و دقت درمان در زمینه واگذاری صحیح دوز تجویزی به هدف مورد نظر می گردد.
-    قابلیت انجام Portal dosimetry برای تک تک فیلدهای درمانی جهت اطمینان از صحت مقدار و محدوده ی واگذاری دوز و  In vivo dosimetry توسط شتاب دهنده ی IX فراهم است.
-    شتاب دهنده ی IX دارای وضعیت درمانی High dose rate جهت انجام انواع تکنیک های درمانی تمام بدن با فوتون(TBI) و الکترون(TSET) می باشد.
-    لازم به ذکر است سیستم MLC و EPID شتاب دهنده ی IX مرکز روشنا از متعلقات(Built in) خود شتاب دهنده بوده و کلیه ی پارامترهای آنها با شتاب دهنده تطبیق یافته است
-    کلیه پارامترهای فیزیکی، دوزیمتری و تصویربرداری دو شتاب دهنده ی موجود در مرکز پرتودرمانی روشنا کاملا با یکدیگر منطبق(Beam matched) می باشند.

نرم افزار طراحی درمان ECLIPS(V13.7)
- نرم افزار طراحی درمان ECLIPS ویرایش 13.7 اخرین نسخه از نرم افزار طراحی درمان شرکت واریان و با اخرین امکانات و بالاترین دقت در زمینه طراحی درمان می باشد.
- این نرم افزار دارای کانتورینگ قدرتمند و توانایی بالا در زمینه فیوز تصاویر مختلف مانند تصاویر CT, MRI, PET  و غیره می باشد.
- این نرم افزار توانایی طراحی درمان به روش 3DCRT ، IMRT و Rapid Arc و نیز طراحی درمان براکی تراپی را نیز دارا است.
- دقت بالا دوزیمتری فوتون با آلگوریتم محاسباتی AAA و نیز آلگوریتم های محاسباتی مبتنی بر مونت کارلو جهت دوزیمتری الکترون در این نرم افزار فراهم شده است.
نرم افزار طراحی درمان ECLIPS دارای الگوریتم های Optimization از قبیل PO، PGO و DVO بوده و از این جهت در فرآیند Optimization فیلدهای IMRT بسیار قدرتمند عمل می نماید
- نرم افزار ECLIPS از طریق سیستم R&V با نام ARIA به صورت کاملا اتوماتیک و کامپیوترایز با شتابدهنده ی درمان در ارتباط بوده و درمان طراحی شده در اتاق طراحی درمان از این طریق و بدون هیچ گونه تداخل انسانی به شتاب دهنده ی درمان منتقل می گردد.
-سیستم ARIA تمامی اطلاعات مربوط به درمان بیمار از قبیل ساعت درمان، تعداد فیلدهای درمانی و تعداد تصاویر پورتال بیمار و غیره را ثبت کرده و پزشک و فیزیسیت می¬توانند به صورت off line و یا on line و در صورت لزوم همگی آنها را بررسی و مورد بازبینی قرار دهند.


سیستم دوزیمتری PTW(Beam scan)
- سیستم دوزیمتری PTW(Beam scan) آخرین نسل از فانتوم های دوزیمتری نسبی و مطلق شرکت PTW  می باشد و به صورت کاملا هوشمند در دوزیمتری صحیح و دقیق شتاب دهنده عمل می کند. قابلیت انجام دوزیمتری برای تمامی فیلدهای درمانی بزرگ و کوچک با استفاده از این سیستم به راحتی فراهم شده است(ذکر این نکته ضروری است که بدانیم یکی از اصول اساسی در دقت درمان، داشتن اطلاعات دقیق از ویژگیهای دوزیمتریک شتابدهنده درمان می باشد)

آرایه دتکتور فانتوم SCANDIDOS DELTA4
فانتوم سه بعدی DELTA4 شامل 1069دیود استوانه ای شکل از جنس سیلیکون نوع P می باشد که در دو آرایه عمود برهم در یک فانتوم استوانه ای شکل به قطر 22 سانتی متر و طول 40 سانتی متر از جنس پلی متیل متا اکلیریک (PMMA) قرار دارند. این فانتوم ابزاری بسیار قدرتمند جهت تایید صحت دوزیمتریک درمانهای IMRT و VMAT می باشد که قبل از اجرای این دسته از درمانها بر روی بیمار ابتدا درمان طراحی شده برای بیمار بر روی این فانتوم اجرا شده و توزیع دوز به دست آمده توسط این فانتوم با توزیع دوز پیش بینی شده توسط TPS مقایسه و در صورت پاس کردن فاکتورهای مشخص، درمان طراحی شده بر روی بیمار انجام خواهد گرفت.


ویژگی های منحصر به فرد در بخش پرتو درمانی مرکز سرطان روشنا
-    در مرکز پرتودرمانی روشنا از آخرین امکانات روز دنیا و نسل جدید شتاب دهنده ها، سیستم طراحی درمان و سیستم دوزیمتری جهت درمان بیماران استفاده می شود.
-    تصویربرداری قبل از هر جلسه درمان با استفاده از سیستم تصویربرداری EPID جهت بالابردن کیفیت درمان بر طبق استانداردهای بین المللی اعلام شده( به روش SAL وNAL ) برای تمامی فیلدهای درمانی انجام می شود و این در جهت بهبود و افزایش دقت و کیفیت درمان می باشد.
-    حذف روش های سنتی و کاغذی در طراحی درمان، انتقال اطلاعات درمان از سیستم طراحی درمان به شتاب دهنده، ثبت درمان و حرکت به سمت درمانهای کاملا نظارت شده از طریق سیستم R&V نرم افزار  ARIA در مر کز پرتودرمانی روشنا فراهم شده است.
-     از آنجایی که بحث محاسبه صحیح و دقیق دوز یکی از اصولی ترین و اساسی ترین موارد مورد نظر در پرتودمانی می باشد سیستم دوزیمتری BEAM SCAN ساخت شرکت PTW برای اولین بار در ایران در مرکز پرتودرمانی روشنا راه اندازی و مورد استفاده قرار گرفت و از این لحاظ روشنا مانند سایر موارد دیگر پیشرو می باشد.
-    سیستم بی حرکت¬سازی(Fixation) موجود در مرکز پرتودرمانی روشنا سیستم پیشنهادی و تعبیه شده توسط شرکت واریان  با نام تجاری Macromedex بوده و کلیه امکانات لازم جهت Fixation تمام بدن را دارا می باشند.
-    کلیه امکانات ذکر شده در بالا همگی کاملا منطبق بر استانداردهای روز دنیا می باشند و از این جهت مرکز پرتودرمانی روشنا کاملا منحصر به فرد می باشد.
-    کادر درمانی مستقر در مرکز پرتودرمانی روشنا کادری مجرب و با سابقه در زمینه پرتودرمانی و درمانهای نوین می باشند.