Main Menu

چربی شکم و کاهش عمر مبتلایان به سرطان کلیه
21
فروردين

علائم اصلی سرطان پستان

منتشر شده در مجموعه عوامل سرطان
توسط-کلینیک روشنا

علائم اصلی سرطان پستان، که خانم ها باید مد نظر داشته باشند و بلافاصله پس از مشاهده به پزشک مراجعه کنند:

breast cancer

🔸یک توده یا بافت سفت در هر منطقه ای از پستان که بعد از پایان دوره قاعدگی به صورت خود به خود بهبود پیدا نکند.
🔸تغییر در اندازه یا شکل پستان
🔸تغییر در پوست پستان مانند فرورفتگی یا برآمدگی
🔸درد در پستان که بعد از دوره قاعدگی بهبود پیدا نکند.
🔸 راش_پوستی
🔸تغییر در موقعیت نوک پستان
🔸 ترشحات از نوک پستان

شایع ترین علامت سرطان سینه توده بدون درد در سینه است که در ۷۵ درصد از موارد خود فرد از آن مطلع می شود . برای همین موضوع ، بهترین مسئله برای بیماریابی سرطان سینه این است که زنان خودآگاهی لازم را داشته باشند.

breast cancer2

زنانی که در سن ۲۵ تا ۳۰ سال، اگر سابقه خانوادگی این سرطان را داشتند هنگام استحمام مخصوصا در پایان دوره عادت ماهیانه حتما سینه های خود را ماهی یکبار معاینه کنند و اگر توده ای یا چیز غیر طبیعی توجه شان را جلب کرد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند .

یک مطالعه طولانی مدت نشان می‌دهد زنانی که اغلب در معرض نور مصنوعی قرار دارند، خطر بالایی را برای ابتلا به سرطان پستان تجربه می‌کنند. ارتباط میان نوردهی مصنوعی و خطر سرطان پستان در بعضی از زنان بیش از دیگران مشهود بود، به ویژه در میان زنان یائسه که سابقه سیگار کشیدن دارند.
🔸 یک مطالعه طولانی مدت توسط گروهی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد زنانی که در طول شب بیشتر در معرض نور مصنوعی هستند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها افزایش می‌یابد. روشنایی مصنوعی شامل چراغ‌های خیابانی، علائم تجاری و دیگر روشنایی‌های شبانه در اطراف خانه‌های ما است.

✅در واقع آنها دریافتند که خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان تحت چنین شرایطی بیش از 14 درصد است. به خصوص زنانی که در مناطقی زندگی می‌کنند که دارای سطح بالایی از روشنایی فضای باز در شب است، مستعدتر هستند.

21
فروردين

کشف یک ژن جدید برای مهار سرطان پروستات

منتشر شده در مجموعه عوامل سرطان
توسط-کلینیک روشنا

کشف یک ژن جدید برای مهار سرطان پروستات:

 

در تحقیقاتی که اخیرا توسط دانشمندان انجام یافته، آنها موفق شدند ژن و پروتئینی را بیابند که از رشد و گسترش این بیماری در مردان جلوگیری می‌کند.

 آنها برای این کار ابتدا توده‌های سرطان پروستات را درآزمایشگاه رشد دادند و دریافتند که پروتئینی به نام FUS از رشد و گسترش این توده‌ها جلوگیری می‌کند.

آنان در این تحقیقات میزان این پروتئین را در بیماران مبتلا اندازه‌گیری کردند و مشاهده شد بیمارانی که سطح بالایی از این پروتئین را دارند، روند پیشرفت بیماری و رشد توده سرطانی کند است و توده‌ها کمتر به دیگر نقاط بدن مخصوصا استخوان‌ها گسترش می‌یابند.

سرطان پروستات  که از  بدخیم ترین سرطان ها ست و سومین دلیل مرگ های سرطانی در مردان آمریکایی است. به همین دلیل رسیدن به یک درمان مناسب برای آن بسیارحائز اهمیت است.

prostate cancer1

در این مطالعه جدید محققین کلینیک مایو گزارش کرده اند که موتاسیون های SPOP منجر به تثبیت پروتئین های BET در برابر عملکرد مهارکننده های BET می شوند. با این عمل، موتاسیون موجب تکثیر سلول های بنیادی سرطانی، تهاجم و بقای آن ها می شود. این یافته ها می تواند کاربرد مهمی برای درمان سرطان پروستات داشته باشد، زیرا موتاسیون SPOP یا سطح بیان پروتئین بالا رفته BET می تواند بیومارکری برای بهبود نتایج درمانی سرطان پروستات باشد.
آنها دریافتند بین سطح بالای این پروتئین و زندگی طولانی بیماران رابطه مستقیم وجود دارد.

سرطان پروستات (Prostate cancer) که با نام چنگار پروستات نیز شناخته می‌شود، در پروستاتاست که غده‌ای در دستگاه تناسلی مردان است رشد می‌کند (غده پروستات غده‌اى است که تنها در مردان یافت مى‌شود. این غده در زیر مثانه و دقیقاً جلوی رکتوم (قسمت انتهایی روده بزرگ) قرار گرفته است و اندازه‌ای معادل گردو دارد. وظیفه این قده ترشح مایعى به داخل منى است که اثر محافظتی و تغذیه‌ای روی اسپرم دارد).در مورد عامل نژاد، به عنوان مثال در ایالات متحده آمریکا، این بیماری بیشتر در میان سیاه‌پوستان آمریکا بروز پیدا می‌کند تا سفید پوستان؛ همچنین ژاپنی‌ها در دنیا پایین‌ترین میانگین خطر ابتلا به این سرطان را دارند.

prostate cancer roshanaclinic

 

دیگر عوامل دخیل در این بیماری شامل موارد زیر است:

رژیم غذایی با سطوح بالای گوشت فرآوری شده

گوشت قرمز یا فراورده لبنی

رژیم‌های غذایی که سبزی‌های خاصی را در خود ندارند

مصرف چربی زیاد (رژیم غذایی پرچربی خطر سرطان پروستات را افزایش می‌دهد، در مقابل رژیم غذایی کم‌چربی و مملو از میوه و سبزی خطر را کم می‌کند.)

میزان بالای هورمون تستوسترون (افزایش میزان ترشح هورمون جنسی مردانه در خون، اغلب موجب تسریع روند بدخیمى سرطان پروستات مى‌شود.)

تغییرات ژنتیکی (عده‌ای از عوامل ژنتیکی وجود دارند که مردان را به ابتلا به سرطان پروستات مستعد می‌سازند. این تغییرات ژنتیکی را با آزمایش می‌توان تشخیص داد.)

21
فروردين

 نا باروری زنان می تواند نشانگر افزایش خطر ابتلا به سرطان باشد :


📁 نتایج یک مطالعه جدید و بزرگ نشان می دهد که ناتوانی در بچه دار شدن نشانه ضعف بنیادی در سلامتی زنان است و خطر افزایش یافته مرگ پیش از  موعد را نشان می دهد.

📊 محققان دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا در این مطالعه وضعیت بیش از 78 هزار زن را برای 13 سال پیگیری کردند؛ 14 درصد از این زنان نابارور بودند.
محققان در آنالیزهای اولیه این بررسی متوجه شدند که خطر مرگ پیش از موعد در زنان نابارور 10 درصد بیشتر از زنانی است که توانایی باروری دارند و نیز احتمال مرگ ناشی از ابتلا به سرطان سینه در زنان نابارور 45 درصد بیشتر از زنان بارور است.

women infertility


📎 همچنین با وجود برابر بودن شیوع دیابت در زنان بارور و نابارور، خطر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری های مرتبط با غدد درون ریز از جمله دیابت و سرطان سینه در زنان نابارور بیشتر بود.

🚺 گرچه علت ارتباط ناباروری و مرگ و میر پیش از موعد مشخص نیست، اما این ارتباط شدید ناباروری با ابتلا به سرطان سینه به علاوه ارتباط ناباروری با افزایش 70 درصدی خطر مرگ ناشی از دیابت به شدت به اختلالات هورمونی اشاره دارند.

women infertility roshanaclinic


🗂 مطالعات قبلی بر ارتباط میان ابتلا به سرطان و درمان های هورمونی برای کمک به بارور شدن تاکید کرده اند.
اما با این وجود، این اولین مطالعه از لحاظ اندازه و ماهیت است که ارتباط میان مشکل زیربنایی توانایی باروری و مرگ و میر پیش از موعد را نشان می دهد.

سرطان و درمان سرطان: برخی سرطان ها (مخصوصا سرطان هایی که در ارگان های باروری اتفاق می افتد) اغلب تاثیر شدیدی بر قدرت باروری خانم دارد. تابش و شیمی درمانی نیز از جمله عوامل موثر بر ناباروری و نازایی زنان است.
    سایر شرایط: برخی شرایط مانند بلوغ دیررس و یا فقدان قاعدگی یا پریود نشدن ، بیماری سلیاک، دیابتی که تحت کنترل ضعیف قرار دارد و برخی بیماری های خودایمنی مانند لوپوس نیز می تواند بر قدرت باروری خانم تاثیر بگذارد و سبب ناباروری و نازایی در زنان شود. ناهنجاری های ژنتیکی نیز می تواند احتمال باروری را کاهش دهد.

21
فروردين

علائم و نشانه های سرطان تخمدان

منتشر شده در مجموعه عوامل سرطان
توسط-کلینیک روشنا

علائم و نشانه های سرطان تخمدان:

 

  شروع سرطان تخمدان از تخمدان هاست و زمانی به مرحله آخر می رسد که تومور در تمام سلول های تخمدان ایجاد می شود. این بیماری به "سرطان خاموش" معروف است چراکه تا مدتها علامتی از خود نشان نمی دهد.

 غالبا سرطان آنقدر غیرقابل تشخیص باقی می ماند که بیماری تمام لگن و شکم را دربرمی گیرد. درمان این بیماری مرگبار بسیار دشوار است و در صورت تشخیص در مراحل پایانی می تواند کُشنده باشد.

 زنان در هر سنی ممکن است مبتلا به این بیماری شوند اما معمولا در زنان پس از سن یائسگی تشخیص داده می شود.

  شایع ترین علائم و نشانه های سرطان تخمدان عبارتند از:

✔️ورم یا نفخ شکمی.

✔️ یبوست.

✔️ درد مداوم در ناحیه لگن و شکم.

✔️ مشکل در غذاخوردن و احساس سیری زودهنگام در زمان غذاخوردن.

✔️حالت تهوع.

✔️کاهش وزن.

✔️ تکرر ادرار.

✔️تغییر در دوره عادت ماهانه

ovarian cyst roshanaclinic

روش های تشخیصی:

دو روش تشخیصی در مورد سرطان تخمدان، سونوگرافی از تخمدان و انجام آزمایشی برای اندازه گیری سطح پروتئینی به نام CA125 در خون است. گرچه در مواردی که این روش ها برای زنانی که ریسک ابتلای متوسط دارند به کار می رود نمی تواند زیاد در نجات جان انها مفید واقع شود. بنابراین معمولاً انجام این دو روش در مورد زنانی که شانس ابتلای بالایی دارند توصیه می شود.

آزمایش های تصویر برداری همچون سی تی اسکن، ام.آر.آی و یا سونوگرافی می توانند وجود توده در تخمدان را مشخص کنند اما فقط از راه نمونه برداری از بافت (بیوپسی) می توان تشخیص داد که آیا توده موجود سرطانی است یا خیر.

مراحل سرطان تخمدان

مرحله سرطان تخمدان را بر حسب این که سرطان تا چه میزان به سایر ارگان ها یا بافت ها سرایت کرده تعیین می کنند. این فرآیند معمولاً طی عمل جراحی انجام می شود. مراحل تعریف شده در مورد سرطان تخمدان به شرح ذیل است:

مرحله 1: سرطان فقط به تخمدان ها محدود شده است.

مرحله 2: سرطان به رحم و یا ارگان های لگنی سرایت کرده است.

مرحله3: سرطان به غدد لنفاوی یا نسوج شکم سرایت کرده است.

مرحله4: سرطان به اندام های دورتر بدن مانند کبد و یا ریه ها سرایت کرده است.

انواع سرطان تخمدان:

انواع سرطان تخمدان بر حسب سلول هایی که درون تخمدان موجب رشد سرطان شده اند، متفاوت است. موارد عمده سرطان تخمدان سرطان های مخاطی(epithelial) یا کارسینوما (carsinomas) هستند. این سرطان ها از سلول هایی که بر روی سطح تخمدان واقع شده اند آغاز می شوند. بعضی اوقات تومورهایی که از این سلول ها شکل یافته اند آشکار سرطانی به نظر نمی رسند اما با این وجود باز هم ویژگی های مشکوکی از خود بروز می دهند. این تومورها LMP نامیده می شوند و نسبت به سایر انواع سرطان های تخمدان خطر کمتری دارند.

ovarian cancer clinicroshana

علائم ونشانه های سرطان تخمدان

تشخیص سرطان تخمدان به ویژه در مراحل اولیه دشوار است، شاید به این دلیل که تخمدان ها، این دو عضو کوچک بادامی شکل در دو طرف رحم، در عمق زیاد داخل حفره شکم قرار گرفته اند. موارد زیر نشانه ها و علائمی هستند که بانوان مبتلا به سرطان تخمدان گزارش کرده­ اند:

🔸احساس نفخ
🔸درد در ناحیه شکم و لگن
🔸مشکل غذا خوردن یا احساس سیری سریع
🔸احساس نیاز به دفع فوری و مکرر ادرار
✅سایر علائم مربوط به سرطان تخمدان می ­تواند شامل موارد زیر باشد:

🔻خستگی
🔻ناراحتی معده یا سوزش سر دل
🔻کمر درد
🔻درد هنگام رابطه جنسی
🔻یبوست یا تغییرات قاعدگی

🔹اگر این علائم به تازگی پدید آمده و بیش از دو هفته به طول بیانجامد، باید با پزشک متخصص مشورت شود و در صورت مشکوک بودن به سرطان، قبل از عمل جراحی، به سرطان­ شناس زنان مراجعه گردد.

جراحی سرطان تخمدان

جراحی معمولاً به عنوان اولین مرحله درمانی سرطان تخمدان محسوب می شود. معمولاً جراحی به گونه ای انجام می شود که تومور تا جایی که امکان دارد از بدن خارج شود. امکان دارد پزشک در موارد پیشرفته مجبور شود رحم را نیز به همراه بافت های مجاور از بدن بیمار خارج نماید.

شیمی درمانی

شیمی درمانی نوعاً پس از جراحی و برای تمام سطوح سرطان تخمدان به کار می رود. زنانی که به تومور LMP مبتلا هستند معمولاً پس از جراحی به شیمی درمانی نیاز نداردن، مگر این که تومور مجدداً رشد نماید.

21
فروردين

 تاثیر مصرف ناصحیح آنتی‌بیوتیک‌ها بر روند درمان سرطان:

 استفاده ناصحیح و طولانی مدت از آنتی بیوتیک‌ها یا زیاده‌روی در مصرف آن، افراد را در برابر داروها مقاوم کرده و بدن را نسبت به عفونت‌ها آسیب‌پذیر می‌کند. همچنین بررسی‌ها حاکی از آن است مصرف نادرست آنتی بیوتیک‌ها به شکل منفی بر درمان سرطان تاثیر می‌گذارد.

 متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: مصرف آنتی بیوتیک‌ها بر میکروبیوم روده تاثیر تقریبا آنی دارد و هر گونه تاثیر منفی آنتی بیوتیک‌ها بر درمان سرطان، به روده برمی‌گردد و اینکه آیا به این میکروبیوم برای کمک به فعال کردن سلول‌های T و عامل برانگیختن واکنش‌های درمانی نیاز است؟

 سلول‌های ایمنی همچون سلول‌های T پروتئین‌های غیرعادی را که اغلب در سلول‌های سرطانی وجود دارند، شناسایی و به تومور حمله می‌کنند. هرچند، هر چقدر تومور بزرگ شود مسیرهای جدیدی بوجود می‌آید که فعالیت سلول‌های T را از بین می‌برد.

 متخصصان همچینن اظهار داشتند: این احتمالا به نوع درمانی که پزشک برای بیمار در نظر می‌گیرد و مدت زمانی که آنتی بیوتیک دریافت کرده باشد بستگی دارد.

عفونت‌ها بزرگترین مشکل شیمی درمانی هستند و به طور معمول آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری و درمان آن تجویز می‌شود.

به گزارش ان‌دی‌تی‌وی، همچنین یکی دیگر از متخصصان این مطالعه توضیح داد: برای پیشگیری از عفونت‌ها مقدار زیادی دارو تجویز می‌شود. تعداد گلبول‌های سفید می‌تواند به اندازه‌ای کاهش پیدا کند که بدن قادر به دفاع از خود در برابر باکتری‌ها نباشد و این عفونت شدید می‌تواند کشنده باشد.

antibiotics

دانستنی:

محققان دانشگاه سالفورد بریتانیا دریافتند آنتی بیوتیک(داکسی سایکلین) همراه با اسید اسکوربیک (ویتامین C) به شکل چشمگیری در نابودی سلول های بنیادی سرطان در شرایط آزمایشگاهی موثر بوده اند.
به گفته محققان، این متد می تواند توضیح جدیدی برای نحوه پیشگیری از مقاوم شدن سلول های سرطانی به درمان و نحوه گسترش درمان های ترکیبی برای مقابله با مقاومت به داروها باشد.
میشل لیزانتی، سرپرست این مطالعه، در این باره می گوید: «ما می دانیم که بخشی از سلول های سرطانی از شیمی درمانی فرار کرده و مقاوم به دارو می شوند. ما این استراتژی جدید را برای یافتن مقابله با این مسئله انجام دادیم.»
وی در ادامه توضیح می دهد: گمان ما برای پاسخ به این مسئله مربوط به این حقیقت است که برخی سلول های سرطانی، که به لحاظ متابولیکی انعطاف پذیر می نامیم، قادر هستند منبع سوخت خود را تغییر دهند. از اینرو زمانیکه درمان دارویی موجب کاهش قابلیت دسترسی به یک ماده مغذی خاص می شود، سلول های سرطانی انعطاف پذیر می توانند با یک منبع انرژی جایگزین خودشان را تغذیه کنند.
این شیوه ترکیبی جدید مانع از تغییر رژیم غذایی این سلول های سرطانی می شود و آنها را به شکل موثری گرسنه می کند چراکه اجازه نمی دهد از سایر انواع بیوسوخت های موجود استفاده نمایند.
به گفته محققان، در این شیوه ویتامین C همچون بازدارنده گلیکولیز عمل می کند. گلیکولیز در میتوکندری که نیروگاه سلول تلقی می شود، انرژی تولید می کند.
تیم تحقیق اخیرا نشان داده بود که ویتامین C بالغ بر ۱۰ برابر بیشتر از داروهای ۲-DG در توقف رشد سلول سرطانی موثر است اما درحال حاضر این محققان می گویند در صورت مصرف ویتامین C با آنتی بیوتیک، تاثیر درمان ۱۰۰ برابر بیشتر از داروهای سرطان ۲-DG خواهد بود.

مقالات دیگر...