Main Menu

بخش ها

بخش تصویربرداری

این مرکز با گردآوری چندین فوق تخصص تصویربرداری که بیشتر آنها از اساتید برجسته دانشگاهی می باشند توانسته گام مهمی را در بخش درمان بیماری های سرطانی بردارد.

خدمات بخش تصویربرداری

سی تی اسکن

سی تی اسكن در آشكارسازی بیماریهای مختلف جایگاه مهمی دارد از دسته بیماریهای مغز و اعصاب بخصوص در انفارکتوس های مغزی، سردردهای طولانی مدت، سرگیجه، ضربات و تصادفات و بالاخره شک به تومور مغزی و همچنین اختلالات رشد، ترشح شیر از پستان افراد غیر شیرده، در بیمارانی که توده‌های گردنی دارند را می توان نام برد. در بیماری های ریوی در افرادی که تب و سرفه دارند و همچنین بیماران مبتلا به تنگی نفس می توان با انجام CT نسج پارانشیم ریه را بررسی نمود. در بررسی بیماری های شکمی تقریباً در تمام موارد CT روش مناسبی است. از ناراحتی معده و شک به تومورهای معده گرفته تا ضایعات کبدی، کیسه صفرا، پانکراس و طحال می‌توان با روش اسپیرال CT محوطه داخل شکم را به دقت بیشتری بررسی نمود.

ماموگرافی

این نوع تصویربرداری با استفاده از اشعه كم انرژی، ‌تصاویری از بافت داخلی پستان از لحاظ مورفولوژی آناتومی طبیعی و پاتولوژی ماكروسكوپی آن ارائه می دهد، ماموگرافی عمدتا به منظور شناسایی و تشخیص سرطان پستان و نیز به منظور ارزیابی توده های لمس و ضایعات غیر لمس پستان مورد استفاده قرار می گیرد. یكی از روش های غربالگری سرطان پستان در زنان كه از جمله شایع ترین سرطان ها است، ماموگرافی می باشد. از این روش علاوه بر تصویربرداری، جهت نمونه برداری از بافت پستان یا تومور با استفاده از روش استروتاكسی استفاده می شود.

سونوگرافی

از روش سونو گرافی برای انجام انواع تصویر برداری های مذكور در ذیل استفاده می شود:

–   ارزیابی انسداد عروق ، تنگی عروق ، تومور ها و ناهنجاری های مادرزادی .

–   سونوگرافی از كودكان كه كاملا شبیه سونوگرافی بزرگسالان است ، فقط گاهی به جهت بی قراری كودك نیاز به بی حسی كودك است .

–   سونوگرافی از عضلات برای تشخیص پارگی تاندون ، آنرمالیتی های عضلات ، توده در بافت های نرم ، خونریزی یا جمع شدن مایع در عضلات و مفاصل ، تومورهای كوچك ، تغییرات زودرس رماتیسم عضلانی .

–   سونوگرافی شكمی ( Trans Abdominal )

–   واژینال ( Trans Vaginal ,Endo Vaginal ): سونوگرافی ترانس واژینال برای مشاهده غشاء داخلی رحم (اندومتریوم) و عضلات رحمی (میموتریوم). این سونوگرافی اجازه می دهد كه به صورت عمقی روی حفره های رحمی بررسی انجام شود ، و به پزشك اجازه می دهد كه زخم ها ، علائم نامتعارف ، پولیپ ها ، فیبروئیدها و سرطان را مخصوصا در افرادی با خونریزی رحمی تشخیص دهد .

ام آر آی

یک عكس برداری غیر تهاجمی است كه به پزشک اجازه می دهد بهتر به تشخیص بیماری بپردازد. MRI از یک میدان مغناطیسی قوی ، امواج رادیویی و كامپیوتر برای تصویر برداری دارای جزئیات از بافت های نرم و استخوان ها و دیگر اندام داخلی بدن استفاده می كند كه تصاویر بعدا روی مانیتور و یا به صورت چاپ شده قابل مشاهده هستند.

عكسبرداری یا MRI به پزشكان این قابلیت را می دهد كه به تشخیص مواردی جزئی كه توسط CT و یا Ultrasound و اشعه X قابل مشاهده نیست بپردازند.

برای انجام MRI  فرد نباید از زیورآلات یا هر وسیله ای که در آن فلز دارد استفاده کند حتی دندان مصنوعی. زیرا در میدان مغناطیسی که دستگاه ایجاد می کند اختلال ایجاد می شود و علاوه بر تصویربرداری به خود فرد نیز آسیب می رساند.

در هنگام انجام نیز از فرد خواسته می شود تا حرکت نکند تا طی چند ثانیه تصویر برداری انجام شود.

این روش از تصویر برداری کاربردهای زیادی دارد از جمله تصویر برداری از مغز ، ستون فقرات ، استخوان ، مفاصل ، حفره شکمی و …

پزشکان متخصص مجموعه